Oprava Maršovických varhan - Římskokatolická farnost Křečovice

Oprava Maršovických varhan

Autor: Václav Altmann - 21 říjen 2013 23:53 - Kategorie: Historie, Maršovice - Štítky: rekonstrukce, varhany -

Varhany v Maršovicích z roku 1896 od stavitele Jindřicha Schiffnera se do Maršovického kostela dostaly zásluhou našeho předposledního faráře Antonína Neužila v roce 1952, když je zajistil z klášterního kostela svaté rodiny v Praze –Řepích, po zrušení řádů komunistickou lůzou. Původní varhany zničili vojáci Rudé armády. Varhany byly do Maršovic přeneseny, ale kromě přidání ventilátoru se jim jako varhanám ve farnosti excurrendo zvláštní péče nedostávalo, což se změnilo nástupem nového faráře P. Jana Dlouhého v roce 1997 i nástupem nového varhaníka o rok později. V péči o varhany se pokračuje i se současným knězem P. Kazimierzem.

Po celkové výměně absolutně zničených míšků druhého manuálu v roce 2003, kterou provedl Pavel Barbořák, došlo k výměně míšků i u manuálu prvního o dva roky později. Tato oprava se ale nepovedla zcela, použitím jiného druhu kůže došlo u dvou rejstříků z pěti ke značnému omezení přísunu vzduchu do píšťal a po tom, co jsem zkombinoval lépe fungující míšky z obou rejstříků tak, aby zněl aspoň jeden a druhý byl umlčen, zbývalo než čekat na korekci této závady. Bohužel se jednalo o významné rejstříky Principal 8 a Oktava 4, přičemž Principal se podařilo aspoň nějak rozchodit.

Současná oprava tedy navazuje na předcházející a napravuje stav použitím jemnější kůže na všech 108 míšků obou rejstříků. Oprava by měla být hotová do Vánoc, kdyby se to nestihlo jsou i tak varhany omezeným způsobem schopny hry. K načasování opravy na tento čas nás po dohodě z arcidiecézním organologem přivedla logistika varhanářské dílny. Opravu provede varhanářská dílna Borise Mettlera z Bílska od Olomouce.

Po této opravě bude ještě časem nutné naintonovat nástroj pro nový prostor, neboť varhany byly stavěné pro jiný kostel, je tedy potřeba jejich intonaci, sílu zvuku upravit pro Maršovický kostel, což v roce 1952 nebylo uděláno.

Jako varhaník bych rád napsal, že bych nevyměnil jediného podceňovaného Schiffnera za pět nových Šlajchových varhan. A dehonestovaná pneumatická traktura aspoň u Maršovických schiffnerek funguje naprosto bez starostí.