Mons. Jaromír Korejs - 10 let od smrti - Římskokatolická farnost Křečovice

Mons. Jaromír Korejs - 10 let od smrti

Autor: Farnost - 28 červenec 2007 22:37 - Kategorie: Historie, Maršovice, Křečovice, Hodětice, Osečany, Duchovní správci - Štítky: žádný -

17. června 2007 tomu bylo již deset let, kdy nás opustil dlouholetý duchovní správce naší farnosti Mons. Jaromír Korejs. Připomeňme si tedy alespoň krátce jeho pozemský život.

Mons. Jaromír Korejs se narodil 1. července 1921 na Březových Horách u Příbrami v rodině poštovního úředníka a ředitele kůru u sv. Vojtěcha na Březových Horách Emila Korejse. Po středoškolských studiích v Praze vstoupil do kněžského semináře a 26. června 1949 byl vysvěcen na kněze a následně působil v mnoha severočeských farnostech. V roce 1952 byl zatčen a uvězněn. Po propuštění směl pracovat pouze v civilním zaměstnání. Po návratu do duchovní správy působil ve farnosti na jihu Čech. V roce 1968 byl povolán litoměřickým biskupem Štěpánem kardinálem Trochtou do služby sekretáře. Za jeho činnost jej vyznamenal papež Pavel VI., který jej titulem Monsignora zařadil mezi svoje osobní kaplany. Po úmrtí kardinála Trochty byl Mons. Korejs jmenován administrátorem naší farnosti a administrátorem excurrendo farnosti maršovické. Působil zde plných 23 let a byl nám dobrým pastýřem. Zemřel 17. června 1997 v ranních hodinách zaopatřen svátostmi a 26. června, v den 48. výročí vysvěcení na kněze, byl uložen do posvátné půdy našeho hřbitova.

"Pane, tady na zemi řež a pal, ale na věčnosti uchovej!"

Tato slova svaté Terezie z Avily jsme z jeho úst slýchali často. Nebránil se realitě "slzavého údolí", o kterém mluví mariánský hymnus Salve Regina. Nebránil se kříži - směl se tak podobat Kristu. Byl přece jeho kněz! Měl krásnou duši. Často tak přetékala láskou, že oči nestačily zadržovat slzy. Před smrtí byly den ode dne krásnější, čistší a nakonec jako studánky. To proto, že miloval Pannu Marii. Daroval ji své srdce a byl si jist, že tak, jako Kristus přišel skrze ni na svět, tak zase jen skrze ni může svět přijít ke Kristu. Miloval ji něžnou láskou syna a ctil ji s pravou oddaností jako svou Královnu.