Patron křečovické farnosti [Křečovické listy 11/2006] - Římskokatolická farnost Křečovice

Patron křečovické farnosti [Křečovické listy 11/2006]

Autor: Křečovické listy - 01 říjen 2005 02:09 - Kategorie: Křečovické listy, Historie, Křečovice - Štítky: tištěné články, patron, sv. Lukáš -

Sv. Lukáš jako syn pohanských rodičů pocházel ze syrské Antiochie. Stal se ranhojičem a tomuto vlastně lékařskému povolání se věnoval.

Byl pokřtěn apoštolem Pavlem a stal se jeho důvěrným společníkem, asi proto že Pavel byl častěji nemocen a potřeboval lékařské ošetření.

Lukáš napsal v letech 67 - 70 n.l. dva velmi důležité spisy - Evangelium a Skutky apoštolů. V evangeliu podal obšírnou a věrnou zprávu o životě Ježíše. Co napsal v evangeliu, znal z vyprávění svědků. Zaznamenal mnohé věci, které v ostatních evangeliích nejsou. Ve Skutcích apoštolů vypisuje sv. Lukáš obšírně a barvitým slovem život apoštolů a prvních křesťanů a za to získal označení malíře.

Podle některých zpráv kázal v Itálii, Makedonii a Řecku. Zemřel v Řecku ve stáří 84 let jako mučedník (oběšen na olivovníku).

Tradice připisuje některé obrazy Madony sv. Lukáši, ale ve skutečnosti jsou pozdějšího data. Je uctíván jako patron lékařů a malířů. Atributem sv. Lukáše je volek. V Křečovicích je na zdi reliéf sv. Lukáše, který vytvořil sochař Otakar Španiel.

Lukáš je jméno latinského původu, zkrácenina jména Lucanus a znamená "Lukánec, pocházející z Lukánie". Lucania byla krajina v jižní Itálii.

Novotný Pavel