Sloupek z fary [Křečovické listy 28/2009] - Římskokatolická farnost Křečovice
Bělice Hodětice Chvojínek Křečovice Maršovice Neveklov

Sloupek z fary [Křečovické listy 28/2009]

Autor: Křečovické listy - 20 prosinec 2009 02:09 - Kategorie: Křečovické listy - Štítky: tištěné články -

VÁNOCE, ČAS RADOSTI A RODINY – PŘINÁŠEJME RADOST DRUHÝM

„Zvěstuji vám velikou radost,
dnes se nám narodil Spasitel, Kristus Pán“
(Lukáš, 2,10-11)

Vánoční svátky si žádají, aby byly prožité svátečně. Správné Vánoce přinášejí radost. Abychom je mohli společně prožívat a vzájemně se obohatit, přemýšlejme o tajemství Vánoc. Co je zdrojem radosti a bez čeho nelze slavit Vánoce? Každý, kdo je člověkem, kdo přemýšlí, se snaží někomu o Vánocích udělat radost. Rodiče dětem, děti rodičům, přítel příteli, člověk člověku. Ten první člověk, který přišel na myšlenku, dát někomu o Vánocích dárek, vystihl velmi přesně, co je smyslem Vánoc. Nebyly by Vánoce, kdyby nám Bůh neposlal veliký dar, svého syna Ježíše Krista. Ty naše dárky, mají ten jeho veliký dar připomenout – napodobit Boží dobrotu. A naše láska má být odleskem jeho veliké lásky k nám. Byly by to divné svátky narození Páně bez Krista. Bylo by to tak, jako by někdo slavil naše narozeniny a nás nechtěl mít přitom. Jakoby se někdo radoval z dávaného dárku nám a nás strčil za dveře. Proto o Vánocích přijímáme nejen dárek od Ježíška, ale i samého Ježíše, který k nám přichází.

Svět, do něhož přichází Ježíš, je tvrdý, je to svět mocných tohoto světa a jejich předpisů a zájmů. To je také náš svět. V našem světě je málo pochopení pro lidský život, pro rodinu, která potřebuje klid, pomoc a péči. Pro narození dítěte není místo, nenávist a závist nechce dopřát obyčejnému člověku, aby prožíval kousek opravdového štěstí a měl aspoň to základní, co potřebuje k životu. Do tohoto světa vstupuje Syn Boží, Ježíš Kristus, jako dar Boha nám lidem, Ježíš se tu ztotožnil s námi, s těmi, kteří žijí lidský život, jeho srdce bude bít pro ty, kdo to v životě nemá lehké a bojuje o přežití každého dne, nejen v afrických zemích. To je tajemství Vánoc, Bůh přišel mezi nás ve svém synu, Ježíši Kristu, proto, že my potřebujeme mít jistotu, že nám rozumí ten, kdo také prožil náš život. Slovo se stalo Tělem a přebývalo mezi námi – Bůh se stává člověkem, abychom my byli Božími dětmi. Bůh v Ježíši Kristu vstoupil mezi nás jako jeden z nás na této zemi, kde tak snadno ztrácíme lidskou tvář a kde je tak těžké obstát a zůstat neotřesen pozemskými strastmi. On je náš lidský bratr, který je nám blízko svojí láskou, on je jedním z nás. On je originál člověka, podle kterého Bůh stvořil lidského tvora, jenže my, lidé, jsme ten obraz a dokonalé lidství zdevastovali, zničili. Mezi námi a Kristem je rozdíl, jako mezi originálem a špatnou provedenou kopií. A on přišel, jak říká svatý Atanáš, abychom my mohli opravit své lidství podle tohoto originálu. A proto ty pyšný člověku toužíš po kráse, toužíš po originále, toužíš po tom být dobrým člověkem? Tak se zadívej na Krista. Poznávej ho a uč se od něho a on ti pomůže stát se jiným, lepším člověkem. Pak objevíš, jak se dá prožít dokonalé lidství, pak pochopíš, že pravou radost a štěstí člověka, může v tobě vybudovat jen Bůh.

Bez Krista nemůžeme slavit opravdové Vánoce. Bez Krista nemůžeme být opravdovými lidmi. Ty, který máš málo víry, který nevěříš, že tomu tak je, jen se podívej, co dokáží udělat Vánoce s člověkem dobré vůle. Jakou mají silu dát lidem v těchto dnech, ty zvláštní dary lásky, porozumění, pohody, vnitřního štěstí. A to přece nemusí končit na Štědrý den. Vánoce mají trvat dále a to záleží také na tobě.

Přeji vám radostné prožití vánočních svátků v kruhu rodiny. A šťastný nový rok.

P. Kazimierz Duš

Komentáře jsou uzavřeny.Menu

Nejnovější články

Kategorie

Štítky

Archiv

Nejnovější komentáře