Noc kostelů na Chvojínku - reportáž - Římskokatolická farnost Křečovice

Noc kostelů na Chvojínku - reportáž

Autor: Václav Altmann - 30 květen 2015 08:24 - Kategorie: Akce, Různé, Chvojínek - Štítky: Noc kostelů, reportáž -

Po loňském roce, kdy tato celostátní i evropská akce zavítala do bělického kostela, došlo i na malý kostelík svatého Václava na Chvojínku v bývalé Neveklovské farnosti. V rámci současné farnosti, která slučuje několik původních, se snažíme kostely střídat, aby na každý došlo a každému jsme se mohli dobře věnovat.

Program na Chvojínku zahájila kostelnice Eva Mikulášová přivítáním před vchodem na hřbitov, kde představila program a zahájila malou procházku po místním hřbitově s poukazem na několik málo významných hrobů a detailů malého hřbitůvku. Procházka skončila v kostele, kde byl stručně představen chvojínecký kostel. Návštěvníci mohli zavítat do všech jeho prostor, na věž byli vpouštěni pod dohledem v malých skupinkách, odkryla se jim místa ukrytá za kryty varhanní skříně a další.

Když se poslední skupinka vrátila z věže, slovo dostal ředitel Státního oblastního archivu v Benešově Mgr. Michal Sejk, který rozvinul svou velmi poutavou přednášku o historii prapůvodní chvojíneké farnosti i o Chvojínku samotném. Po ní následovala multimediální projekce vybraných pasáží z neveklovské a maršovické farní kroniky, doprovázená komentářem maršovického varhaníka pana Altmanna. V předposledním bodu programu dostala prostor hudba a chvojínecké krásné varhany od Karla Wocelky, kdy v podání místní varhanice Ludmily Cimrmanové a jejích sester zaznělo několik duchovních písní.

Samotný závěr patřil potom rozhovoru Evy Mikulášové s farářem Jindřichem Brandejsem, který v Neveklově slouží již neuvěřitelných 54 let. Poutavě a vtipně vyprávěl o svých začátcích, popisoval problémy s komunistickým režimem, vzpomínal na různé události svého života.

Na úplný závěr pak do noci zazněly oba zvony, varhany a všichni přijali požehnání pana faráře.

Díky péči místní kostelnice se letošní Noc kostelů velmi vydařila, slušný byl i počet násvštěvníků, kteří z většiny zůstali na celý program. Chtěli bychom poděkovat panu Přemkovi Petrákovi z Bělice, který zdarma nazvučil celý kostel i všem vystupujícím. Příští rok bude, rovněž premiérově, Noc kostelů v Křečovicích.