Noc kostelů v Bělici - reportáž - Římskokatolická farnost Křečovice

Noc kostelů v Bělici - reportáž

Autor: Václav Altmann - 29 květen 2014 22:29 - Kategorie: Akce, Události, Bělice - Štítky: Noc kostelů -

V pátek 23. května jsme se v Bělici připojili poprvé k akci Noc kostelů. V rámci farnosti se snažíme kostely střídat, přijde nám, že je to lepší cesta. Podoba Noci kostelů v Bělici byla v podstatě implementována tak, jak jsme ji připravili před třemi roky pro Maršovice. Průvodci návštěvníku byli kostelnice na Chvojínku Eva Mikulášová a maršovický varhaník Václav Altmann.

Začali jsme po sedmé hodině komentovanou prohlídkou kostela spojenou s projekcí stránek a fotografií z farní kroniky. Poutavé povídání mělo úspěch a lidé svými otázkami projevili svůj opravdový zájem. Následovalo duchovnější pásmo o svaté Maří Magdaleně, patronce kostela. To mělo podobu projekce obrazů světových mistrů, znázorňující Maří Magdalenu, doplněné více duchovním komentářem.

V půl deváté jsme začali promítat připravenou projekci Zničené kostely v pohraničí, představující již neexistující kostely zničené komunistickou diktaturou. Několika desítkami kostelů vybraných z mnoha zničených jsme chtěli ukázat zrůdnost minulého režimu, často ještě přítomného v myslích lidí.

Celý program ukončil pan jáhen Josef Kubů z Bystřice, kterého jsme pozvali na krátký rozhovor, který jej představil jako jáhna, varhaníka i majitele palírny ovoce. Příjemné povídání společně s farářem P. Kazimierzem zakončil malou modlitbou a požehnáním.
Úplným závěrem Noci kostelů v Bělici bylo pak vyzvánění zvonů do noci a krátké varhanní preludium.

S ohlasů návštěvníků bylo patrno, že malý skromný večer se jim líbil a dal jim něco do jejich dalšího života.

Příští rok se s Nocí kostelů posuneme zas jinam v rámci naší farnosti.